Temizlik personeli ve temizlik şirketleri sorunlara genel bir bakış 
0212 278 2265 info@aripak.com
Temizlik Personeli Temizlik Personeli

Temizlik Bilgileri

Temizlik Yazarı:
Arıpak Temizlik Şirketi

Makale Tarihi:

Makale Diğer:

Makale Konusu:
İstanbul Temizlik Şirketleri


SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Paylaş Paylaş Paylaş

Temizlik Personeli

Temizlik Personeli ve Temizlik şirketleri sorunlarına genel bir bakış;

Her şirkette mutlaka personel yâda insan kaynakları departmanı vardır. Araştırmalarda orta ve büyük ölçekli şirketlerde ki personel sirkülasyonu belirli oranlardadır. Fakat temizlik şirketlerinde ise bu oran oldukça yüksektir. Bunun sebebi öncelikle hizmet sektörü olmasıdır.  Temizlik hizmeti tümüyle insan unsurunun ve emeğinin ön planda olduğu açıkça ortadadır. Araştırmalarda tüm dünyada en çok personelin çalıştığı hizmet sektörü olan temizlik firmalarıdır.

Personelin iyi eğitilmesi, iyi organize edilmesi gerekmektedir. Temizlik şirketlerinde insan kaynakları departmanına çok iş yükü düşmektedir.  Alt gelir grubu ve eğitimsiz insanların temizlik şirketlerinde çalışması o şirketi olumsuz etkiler. Dolayısıyla şirket ve insan kaynakları departmanı, temizlik eğitimleri, oryantasyonlar, temizlik uygulamaları ile personeli her koşulda hazırlamak zorundadır.

İnsanların okuma alışkanlıklarını, eğitim durumlarını göz önüne alırsak, nasıl temizlik personelinin müşteri hizmetlerine hazır hale gelmesi için gereken süreyi siz düşünün.

Temizlik şirketlerinin (hizmet sektörü) kar marjlarına kısaca değinecek olursak. En çok kar eden temizlik şirketi, %17 ila % 5 oranında kar etmektedir. Diğer oranların tümü personel giderleridir.

Tüm dünyadaki global temizlik ve tesis yönetimi şirketlerinde de durum aynıdır. Ülkemiz de temizlik şirketleri daha şanssızdır. Temel olarak sıralamak gerekirse;

Personel maliyetleri,

Özlük Hakları maliyetleri

Sosyal güvenlik işveren payları,

Vergi maliyetlerinin yüksek olması

Gider kaleminin az kaleminin az olması

Katma değer vergisi ve oranı

Tevkifat uygulaması

Gibi birçok problem temizlik şirketlerinin ve hizmet sektörünün boyunduruğudur. Nasıl çözülür konusuna bakarsak? En iyi müşteri, ödemesini zamanında yapan müşteridir.

Temizlik kar oranlarının son derece düşük olduğunu düşünürsek, müşterilerden zamanında yapılamayan tahsilatlar yüzünden birçok temizlik şirketi zor durumdadır. Ve Unutulmamalıdır ki (temizlik )personel maaşları ZAMANINDA ödenmez ise verimlilik düşer personel bulmak imkânsızdır.

Tüm global ve yerel temizlik şirketlerinde ki bu sorunlar aynıdır.

Diğer Temizlik Bilgileri

Temizlik Personeli

Temizlik Personeli
Ağaç Yaşken Eğilir

Ağaç Yaşken Eğilir
Ofis temizliği ve Önemi

Ofis temizliği ve Önemi
Kişisel bakım ürünleri kullanım ve Temizlik alışkanlıkları

Kişisel bakım ürünleri kullanım ve Temizlik alışkanlıkları
TEMİZLİK HİZMETİNDE ERGONOMİ

TEMİZLİK HİZMETİNDE ERGONOMİ
Temizlik ve 3p

Temizlik ve 3p

Arıpak Temizlik ARIGRUP Üyesidir
temizlik şirketi
temizlik şirketleri